0 - 800 - 300 - 734
east.hr.group@gmail.com
facebook.com/EAST.HR.GROUP7
Павел Лисянский

Правозащитники требуют восстановить нарушенные права шахтеров

На угледобывающих государственных предприятиях в Донецкой и Луганской областях, в частности «Селидовуголь», «Мирноградуголь», «Лисичанскуголь» и «Первомайскуголь» сложилась критическая ситуация с долгами по зарплате. Люди вынуждены бастовать. А на шахте имени Капустина ПАО «Лисичанскуголь» с 20 октября продолжается подземная забастовка на глубине 600 м. Рискуя жизнью и здоровьем, шахтеры требуют свои зарплаты.

Чтобы восстановить нарушенные права людей и найти пути полного погашения долгов по зарплате на угледобывающих предприятиях, общественные правозащитные организации «Общественный контроль труда», «Восточная правозащитная группа», «Правозащитный союз Украины», «Светлодарская правозащитная группа», «Лисичанская правозащитная группа», «Антикорупційна мережа» и «Чугуевская правозащитная группа» обратились к высшему руководству страны. Далее – полный текст обращения.

 

 

 

 

 

Президенту України Порошенку Петру Олексійовичу

Прем’єр-міністру України Гройсману Володимиру Борисовичу

Генеральному прокурору України Луценку Юрію Віталійовичу

Голові комітету Верховної Ради України з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму

Палатному Артуру Леонідовичу

Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини

Денісовій Людмилі Леонтіївні

 

 

Звернення громадських правозахисних організацій

щодо ситуації з невиплатою заробітних плат на вугледобувних підприємствах в Донецькій та Луганській областях

 

 

У Донецькій і Луганській областях на вугледобувних державних підприємствах «Селидіввугілля», «Мирноградвугілля», «Лисичанськвугілля» та «Первомайськвугілля» через хронічні заборгованості із заробітних плат грубо порушуються права людини, трудове та кримінальне законодавство. Це підриває довіру до державних інститутів, зростає соціальна напруга, відбуваються масові протести.

Саме зараз у Луганській області під землею повільно вмирають люди!

З 20 жовтня шахтарі шахти імені Капустіна ПАТ «Лисичанськвугілля»  не припиняють страйк. Люди, перебуваючи на глибині 600 м, вимагають від держави погашення заборгованості із заробітної плати: боргів за червень і вересень 2018 року; заборгованості за окремі місяці 2015 р., 2016 р., 2017 р.

Наразі декілька шахтарів опинилися на лікарняних ліжках. А 27 жовтня неподалік від гірників вже стався обвал породи. Люди, які лишаються під землею, скаржаться на біль у серці, нирках, кашель. Умови стають дедалі небезпечнішими, але всі відмовляються виходити на поверхню.

Шахтарям та їхнім родинам погрожують, вимагають припинити підземний страйк. А це є порушенням статті 44 Конституції України, що гарантує працівникам право на страйк для захисту економічних і соціальних інтересів.

З початку жовтня на шахтах «5/6», «Центральна» та «Капітальна» ДП «Мирноградвугілля» в Донецькій області люди організували «італійський страйк» через борги із заробітної плати.

Зважаючи на соціальну напругу та загрозу життю і здоров’ю людей закликаємо негайно поновити порушені права гірників, а саме:

  • гарантоване статтею 43 Конституції України право на своєчасне одержання винагороди за працю, а також право на належні, безпечні і здорові умови праці;
  • гарантоване статтею 48 Конституції України право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім’ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло;
  • гарантоване статтею 49 Конституції України право на охорону здоров’я;
  • гарантоване статтею 115 КЗПП право на регулярну виплату заробітної плати у встановлені строки;
  • права, гарантовані Законом України «Про оплату праці».

Відповідно до статті 265 Кодексу законів України про працю,  статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення, статті 175 Кримінального кодексу України вимагаємо розслідувати причини порушення прав працівників. Пропонуємо створити урядову комісію із залученням правозахисників та профспілкових лідерів для об’єктивного вивчення ситуації та пошуків шляхів для повного відшкодування заборгованості із заробітної плати, що виникла на державних вугледобувних підприємствах у Донецькій та Луганській областях.

 

 

ГО «Громадський контроль праці»    

ГО «Східна правозахисна група»

ГС «Правозащитный союз Украины»

ГО «Світлодарська правозахисна група»

ГО «Лисичанська правозахисна група»

ГО «Чугуївська правозахисна група»

ГО «Антикорупційна мережа»